Вітаю Вас, Гість! Реєстрація RSS

Державна санітарно-епідеміологічна служба міста Кіровограда

Субота, 20.04.2024
Головна » Статті » Мої статті

Остерігайтеся кліщів

Кліщі – перший ворог туристів, які сміливо забираються в густі чагарники і затінені хащі. Вони нападають на людей і тварин з кущів, і їх присутність навіть одразу не помітиш, оскільки розмір такого паразита не більше чверті сірникової голівки. Це потім, коли насмокчеться крові, кліщ збільшується до розмірів невеличкої квасолини так, що його можна сприйняти за бородавку.

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, а й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами. Укус кліща є безболісний, тому що разом зі слиною він вводить у ранку анестезуючу речовину. Зазвичай кліщі, що присмокталися, виявляються через 2 – 3 дні, у цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння.

Найкраща профілактика укусів кліщів – це усвідомлювати небезпеку, і вирушаючи на природу, в ліс чи парк, вдягатися як слід. Краще вдягати світлий однотонний з довгими рукавами одяг, що щільно прилягає, щоб було легше помітити кліщів, які повзають. Одягніть довгі штани, заправивши їх у шкарпетки  та закрите взуття. Не забувайте вдягнути головний убір. Під час прогулянки рекомендовано триматися середини стежки. Місце для привалів звільніть від сухої трави та гілок у радіусі 20 – 25 метрів. Для захисту від кліщів використовуйте репеленти, тобто речовини, які їх відлякують: диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, «Редет», «Тайга», «Пермет».

Якщо кліщ присмоктався, необхідно звернутися до найближчого травмпункту або до хірурга. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи з одного боку в інший пальцями обгорнутими марлевою серветкою або пінцетом чи петлею з нитки. Петлю слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.  Після видалення кліща місце присмоктування треба змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють  стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, а кліща спалити.  

У разі появи ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі – негайно звертайтеся до лікаря-інфекціоніста.

Кліщі можуть бути носіями хвороб, найнебезпечнішими з яких є кліщовий енцефаліт та хвороба Лайма.

 За 2009 рік в місті Кіровограді було зареєстровано 2 завізних випадки кліщових бореліозів (хвороби Лайма) серед мешканців міста, які перебували на відпочинку в містах Чернівці та                      м. Києві.  

В Кіровоградській області випадків кліщового енцефаліту немає, але він розповсюджений в багатьох районах Волинської області та АР Крим.  Проте хвороба Лайма, або ще його називають іксодовим кліщовим бореліозом, у нас є, тому потрібно знати як починається ця хвороба. На місці укусу з'являється велике кільце червоно-рожевого кольору 5-6 см у діаметрі. Але, як відзначають лікарі, приблизно у 30 – 40 відсотків хворих такої плями, її називають еритемою, не спостерігають. Крім того, підвищується температура тіла до 390С, з'являється головний біль, тверднуть м'язи шиї, ломить усе тіло. Проявляються збільшеність реґіонарних лімфатичних вузлів, спостерігаються неврологічні розлади, порушення діяльності серця та ураження суглобів (поліартрит). Якщо це захворювання не лікувати, то людина може стати інвалідом. Щеплень і профілактики проти нього не існує.

Отож, єдиною профілактикою є власна завбачливість.

 

 

 

Ентомолог Кіровоградської міської СЕС                                                   Недолужко О.П.

тел.: 33-73-51



Джерело: http://Ентомолог Кіровоградської міської СЕС Недолужко О.П.
Категорія: Мої статті | Додав: defaultNick (19.08.2010)
Переглядів: 920 | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]